MENU

Znáte ten pocit, když jste uprostřed dlouhé cesty autem a zezadu se pořád dokola ozývá věta: Už tam budem? Mně osobně z toho jde úplně pokaždé hlava kolem. Každopádně existují triky, které dokážou tuhle situaci aspoň trochu oddálit. A když máte štěstí, tak k ní ani nemusí dojít. Zkrátka s dobrou přípravou a pár triky můžete transformovat dlouhou rodinnou cestu v autě na příjemné dobrodružství.

Pohodlí především

První krok k zajištění hladké jízdy je komfort. Nezapomínejte, že i děti chtějí cestovat pohodlně. Přibalte proto polštářky, deky a nezapomeňte na oblíbeného plyšového kamaráda (ten se nám už kolikrát hooodně vyplatil). Tyto maličkosti mohou zásadně změnit, jak se vaše děti na cestě cítí. Super je taky Merino oblečení, které skvěle odvádí pot. Pohodlné sezení znamená méně stížností a více klidu pro všechny.

Strategické plánování svačin

Hladové děti jsou frustrované děti, což ve výsledku znamená i frustrované rodiče. Ostatně…naopak by to bylo asi stejně 😊 a proto je klíčové mít dostatek občerstvení (nejenom pro děti). Balte jídlo, které je jednoduché konzumovat a nezpůsobí nepořádek. Zkuste například sendviče, nakrájené ovoce, zeleninové tyčinky domácí nebo kupované kapsičky nebo drobné sušenky. U nás dobře funguje přidání malých svačinkových překvapení, obvykle to dětem dokáže zvednout náladu – zkuste tajně přibalit nějakou pochutinu, o které víte, že bude mít zaručený úspěch, jako tip třeba domácí perník nebo malé čokoládky, které můžete dětem podat, když to nejméně čekají.

Zábava na cestu

Nejlepší je samozřejmě vymyslet něco, co můžou děti dělat samy a nebudou potřebovat vaši neustálou asistenci. Super tipem je kapsář, který se zahákne na přední sedadlo. Osobně se do něj snažím vždycky narvat co nejvíc věcí, které by mohly posloužit k zabavení.

Moje tipy:

  • Pastelky a bloky
  • Knihy
  • Nalepovací knížky, magnetické knížky
  • Stírací omalovánky, stírací tabulky
  • Albi tužka s knížkou
  • Starý foťák – k dokumentování výletu z dětské perspektivy, je pak docela sranda dívat se na fotky, popřípadě je pak vyvolávat, pokud byste volili foťák na film

Někdy je ale potřeba se také zapojit, koneckonců kapsář nevyřeší všechno, i kdyby byl nafukovací 😊 v takovém případě je asi nejlepší volit zábavu, při které se mluví.

U nás funguje:

  • Klasika slovní fotbal
  • Kdo jsem? Případně Na co právě myslím?
  • Poznávání značek aut
  • Příběhy na pokračování: možná znáte z televizních show, někdo začne vyprávět příběh a třeba po dvou větách pokračuje další a takhle stále dokola.
  • Jako co vypadají mraky? Ne úplně vhodně na zapojení řidiče, ale aspoň ostatní můžou trochu popustit uzdu fantazii.
  • Kdo první vidí „doplňte cokoliv dle svého gusta-žluté auto, kamion, komín, sanitku,…“
  • Hra Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku

 

Když vše ostatní selže

Samozřejmě není dobré, aby děti celou dlouhou cestu zíraly do mobilů, ale co si budem, někdy je takto puštěná pohádka prostě záchrana. Takže ano, využíváme možnost pustit dětem pohádku nebo film, který si vyberou, aby během cesty nedošlo k pomatení smyslů dospělých 😀 určitě stojí za to si do telefonu nebo tabletu pohádky nebo filmy stáhnout, aby se děti mohly dívat i v offline režimu, bez přístupu k datům lze využít i Hry pro nejmenší – například vzdělávací hry od Bimi Boo. A pokud si chcete onu „chvilku klidu“ pojistit, do kapsáře jim dejte sluchátka.

Tajná zbraň

Pokud víte, že máte natolik intenzivní malé spolujezdce, že by k jejich zabavení nepomohlo nic z výše uvedeného, jezděte na dlouhé cesty v noci a doufejte, že po chvíli děti upadnou do říše sladké nevědomosti a vy si nakupte hodně koly a kafe a utěšujte se tím, že nic z toho, co bylo zmíněno nemusíte řešit 😊